Джипитата в САЩ със средна месечна заплата от 20 800 долара

Лекари получават най-високите заплати в САЩ. Това сочи проучване на Бюрото за трудова статистика към американското Министерство на труда, публикувани във вторник, цитирана от offnews.bg

Средните заплати на общопрактикуващите лекари достигат до около 250 000 долара на година (около 20 833 долара на месец), сочат данните на Бюрото от 2013 г., като в четири американски щата джипитата получават най-високи заплати за щата.

Най-висока е заплатата на общопрактикуващите лекари в Южна Дакота, които получават средно 250 000 долара на година, следвани от джипитата в Северна Дакота – 240 230 долара на година.

Колегите им от Монтана получават средно 238 640 долара за година, а тези в Мисури – 238 500 долара на година.

Най-добре платените здравни работници обаче са специалистите по стоматология, като един ортодонт например получава средно до 252 390 долара на година.

Според данните на Бюрото за трудова статистика хирурзите получават най-високите заплати в 13 щата, като възнагражденията им достигат до над 249 000 долара на година.

Гинеколозите пък са с най-високи заплати в 11 щата, като заплатите на тези специалисти достигат средно до над 247 000 долара годишно.

Най-ниски са заплатите в Ню Мексико, където най-високата заплата е за гинеколозите. Те получават средно по 192 770 долара на година.

За сравнение, от Български лекарски съюз не веднъж са искали минималната заплата на лекарите със специалност да стане 2500 лева, а за новозавършилите лекари да е минимум 1500 лева. Средната заплата на български лекар в момента е 800-1000 лева на месец.