Революционна терапия с присаждане на клетки от носа в Полша вдигна на крака мъж, напълно парализиран от кръста надолу след удар с нож.
Британски медии, сред които авторитетните Ройтерс и в. “Гардиън”, обявиха, че пожарникарят Дарек Фидика е българин. Проверка на “24 часа” показа, че българин всъщност е шефът на полския изследователски екип, извършил трансплантацията – неврохирургът д-р Павел Табаков.
Специалистът от Медицинския университет във Вроцлав е един от най-известните специалисти по гръбначна хирургия, предаде Би Би Си. Във фейсбук страницата на Павел Табаков пише, че е завършил първа немска гимназия в София, а след това е следвал медицина в Полша.
Пожарникарят Дарек бил парализиран преди 4 години след намушкване с нож в гърба от бившия съпруг на приятелката му. Лечението му, което продължава вече година и половина, е извършено съвместно от неврохирурзи в Полша в сътрудничество с учени от Лондон. Екип на предаването “Панорама” към Би Би Си следил отблизо възстановяването на пациента през последните 19 месеца.
Лекарите направили на пациента първата в света трансплантация, при която клетки от носа му били присадени в гръбначния му стълб. Операцията създала неврологични “пътеки”, по които прекъснатите тъкани в гръбначния стълб да започнат да се възстановяват.
38-годишният Дарек освен това е първият човек в света, който се е възстановил след пълно прекъсване на нервите на гръбначния стълб. Сега той вече ходи отново с проходилка. Дарек си е възвърнал някои движения в областта на бедрата и известна чувствителност в долните крайници. Според хирурзите след възстановяването му Дарек ще може отново да се върне към нормалния си живот, да ходи и дори да кара кола.
“Това, което беше постигнато, е повече от стъпването на човек на Луната”, коментира професор Джефри Резмън, шеф на Института по неврология към “Юнивърсити колидж Лондон”, който ръководи британския екип. Процедурата е пробив, който ще доведе до историческа промяна за безнадеждните случаи на хора, които са осакатени от травма на гръбначния мозък, смята Резмън.
При трансплантацията на Дарек били присадени негови собствени обонятелни невроглиални клетки в гръбначния му стълб, където те играят ролята на мост между два участъка от увредената тъкан.
Според д-р Резмън, който е един от авторите на новаторското лечение, свързването на два участъка от гръбначния стълб с нервни присадки е използвано години наред при опити с животни, но никога досега в комбинация с обонятелни клетки от носа. Комплексната система от клетки, отговарящи за обонянието, е единствената част от нервната ни система, която се регенерира през целия ни живот.
Преди трансплантацията д-р Табаков бил решен да опита всички други опции, като подложил Дарек на 8-месечна изключително натоварена физиотерапия. Целта била да види дали има някакъв шанс за спонтанно възстановяване.
След това Табаков направил 2 операции. При първата отворил черепа на пациента и извадил оттам едната от двете обонятелни луковици, като след това клетките били отгледани в лаборатория. След това при трансплантацията били направени 100 микроинжекции с клетки над и под увредената зона на гръбнака. Целият гръбначен стълб бил прекъснат с изключение на много тънка ивица от тъкан в дясната му част.
При последния стадий от експерименталното лечение били поставени 4 ленти от нервна тъкан над 8-милиметровия процеп в гръбнака. За бъдещите пациенти д-р Табаков обмисля да извлича нервните клетки през носа, за да е по-безболезнено.
Дарек забелязал, че има ефект от трансплантацията, на третия месец, когато лявото му бедро започнало да развива мускулатура. Почти 2 години след старта на лечението той вече може да излиза от клиниката с проходилка. Вече е възстановена до известна степен чувствителността на пикочния му мехур и на дебелото черво, както и сексуалната му активност.
Източник и снимка: в.”24 часа”