Противотуберкулозните ваксини били причинявали…анорексия ?!

В интервю за новинарския сайт pik.bg, диетоложката д-р Людмила Емилова нагазва в непознати за нея води и отговаря на въпроса: „Ваши колеги-лекари напоследък се оплакват от увеличаващите се случаи на анорексия сред младите момичета. Каква е причината?“ със следното твърдение:

„Според последните научни съобщения, причината за това са противотуберкулозните ваксини, познати като БЦЖ-ваксини. Те задължително се слагат на децата в пуберитета. Учени от Англия вече са доказали, че на тях се дължи бумът на анорексия сред момичетата в Европа и САЩ. Колкото до момчетата – счита се, че пак същите ваксини водят до психическите им разстройства. Проучванията в тази област продължават с пълна сила.

Журналистите от този сайт не са лекари и само професионално препредават думите на „докторката, която лекува с плодови диети и чайове“ (според статията).

За професионалната медицинска аудитория на Списание МД и на MedicalNews.bg, помолихме за коментар доц. д-р Атанас Мангъров, д.м., началник на Първо детско отделение в Инфекциозна болница – София:

„Учените“ от Англия, които цитира д-р Емилова е всъщност г-жа Barbara Wren, нутриционист от College of Natural Nutrition в Южен Уелс, известна с предписанията си за лекуване на рак на щитовидната жлеза с компреси от рициново масло и урина и големи дози йоден препарат, използуван за дезинфекция на водата в аквариуми…

Този College of Natural Nutrition е известен и с това, че е бил обект на журналистическо разследване от БиБиСи за обучение, водещо до опасни последствия (в извънсъдебно споразумение застрахователите на този „колеж“ изплащат обещетение от 800 000 паунда или 1.9 милиона лева, на болна пострадала от „диетологичните им съвети“).

Въпросната Барбара Рен няма медицинско образование, но е с „богат” опит, който според нея е основание да твърди, което и д-р Емилова повтаря, че 90% от нейните „пациенти“ (всъщност клиенти) с анорексия са били имунизирани с BCG ваксина в рамките на шест месеца преди това.

В страни с висок риск за туберкулоза ваксината BCG се прави при раждането. В по-късна възраст – на 7 месеца, 7 години, 11 години и 17 години, се прави реимунизация само при отрицателна проба на Манту. Освен за профилактика на туберкулоза, BCG се използва и за лечение на карцином на пикочния мехур, белия дроб и други неоплазми.

По данни на американската Агенция за храните и лекарствените средства (FDA), между януари 2004 и октомври 2012 за анорексия след прилагане на BCG ваксина е съобщено от 1 (един) пациент. В същото време са били регистрирани 1260 случая на анорексия след прием на ацетилсалицилова киселина…

Няма нито едно съобщение за дългосрочна връзка между прилагане на BCG ваксина и анорексия от медицинско лице – лекар или клиника. В медицинската литература няма нито една публикация за подобна връзка.

За допълнителна информация:

1.https://www.chisuk.org.uk/ArticleItem-359ZU2dAm-The_Effect_Of_Vaccinations_On_LongTerm_Disease_Patterns.html

2. http://www.natnut.co.uk

3.http://www.bbc.co.uk/insideout/content/articles/2008/11/11/south_west_nutrition_s14_w9_feature.shtml

4. http://medsfacts.com/study-IMMUCY-ST%20(BCG%20-%20IT%20(CONNAUGHT))-causing-ANOREXIA.php