Мнозинството от завършващите медицина в Медицински университет-Варна търсят професионална реализация в Германия. Една по-малка част от тях се ориентират към Англия и Испания, а единици са онези, които възнамеряват да стегнат куфарите за Франция. Това коментират от ВУЗ-а за „Монитор“.
Именно масовото мигриране на младите медици е най-голямата болка на университетското ръководство. През последните години по-малко от една трета от възпитаниците на Факултета по медицина във Варна остават да работят в България. Около 90% от студентите в последните курсове на университета заявяват, че нямат никакво намерение да търсят реализация у нас. Едва 1% са категорични, че ще останат да се трудят в родината си.
Най-общо младите лекари желаят 2 неща – достойно заплащане и перспектива за професионално развитие. Дори и да се остави възнаграждението настрана, те срещат огромна спънка при желанието им да специализират. В момента у нас тя е 3 вида – държавна поръчка, да си я платят сами или да разчитат на някакво външно финансиране. Бройките, които се отпускат за държавна поръчка, са крайно недостатъчни. Така липсата на възможност за специализация и изключително ниското заплащане оформят двете основни причини за масовата миграция на младите лекари. Според преподавателите в университета има и трета причина – атаките срещу медиците у нас са чести и изключително злонамерени.
В същото време обаче 140 студенти от Германия ще са първокурсници в МУ-Варна. В него се обучават студенти от общо 36 държави. От учебното заведение коментираха, че те имат много добро мнение за нашето образование по медицина.