Употребата на TNF-инхибитори е свързана със следоперативни усложнения

При приблизително половината от пациентите с Болест на Крон  в рамките на 9 години от началото на заболяването се налага  оперативно лечение поради настъпили усложнения. Това показва проучване на Peyrin-Biroulet и сътр. Според резултатите от него, публикувани в издание на списание Gut през юли 2011, лечението на такива болни с Azathioprine не води до намаляване на усложненията, водещи до оперативно лечение. Междувременно при пациенти, лекувани с TNF-алфа антагонисти процента на случаите, нуждаещи се от хирургична намеса намалява.

Въпреки че TNF-aлфа антагонистите са се превърнали в основа при лечението на IBD (възпалителни чревни заболявания), те са свързани и с редица неблагоприятни ефекти. Периоперативните резултати от лечението с тези медикаменти не е напълно изяснено, но те са важни при обсъждане на  тези пациенти с IBD, предложени за хирургично лечение.

Новите мета-анализи подкрепят тезата, че медикаментите, блокиращи  TNF-aлфа са свързани с леко увеличение на следоперативните усложнения при пациенти с IBD.

Но д-р Джон Маршал от McMaster University, Хамилтън, Канада съобщи за Reuters Health, че всъщност степента на риск е малка и обясненията за наличието на такъв ефект биха могли да бъдат други. Той каза също, че наличието на следоперативни усложнения при терапия с анти-TNF-aлфа медикаменти  не означава , че именно те са ги причинили. Компликациите биха могли да бъдат резултат и на твърде тежкото състояние на болните, както и на придружаващи заболявания. Той добавя също, че тези данни не трябва да водят до мащабни промени в схемите на лечение. Те трябва само да напомнят на интернистите, хирурзите и пациентите, че преди болен с IBD да бъде подложен на оперативна интервенция, всички рискове и ползи трябва добре да се обмислят, а периоперативната медикаментозна терапия да се индивидуализира.