За сериозен недосиг на лекари, медицински сестри и фелдшери в училищата алармираха от Съюза на работодателите в системата на народната просвета, съобщава Нова телевизия. В момента има около 1200 медицински сестри в учебните заведения, а само в 5% от училищата има лекари. Проблемът е налице от поне 10 години, а причината за него е ниското заплащане, съобщават от Съюза.
В училището в село Габровница например учат близо 170 деца от първи до осми клас, там никога не е имало лекарски кабинет. Медицинските лица също нямат интерес да започнат работа в школото заради липсата на условия и ниското заплащане. В много други училища в страната ситуацията е подобна.
Според разчетите на работодателския съюз в момента има нужда от още 300 медицински сестри. Така ще се гарантира, че всеки ден от седмицата ще има медицинска грижа за децата. Колкото до училищните лекари, те са в пъти по-малко – между 60 и 100.
Наредбата за здравните кабинети гласи, че един медицински специалист трябва да обслужва минимум 800 деца. Ако обаче в учебното заведение има по-малко ученици, тогава лекарят или сестрата може да обслужва и повече от едно училище. Такъв е случаят и с училището на Самуил Шейнин, който е директор на строителния техникум в Перник.
„Когато едно училище е от 500, другото от 300 – правят един щат, и той се редува три дни в едното, два дена в другото”, казва Шейнин. Това правило се отнася и за неговото училище. Така той е принуден да търси варианти, които се финансират от бюджета на училището. „Имаме в моето училище учител, която преди беше медицинско лице, и в тези два дни я освободихме да няма часове. Срещу допълнително заплащане тя обслужва и играе ролята на медицинска сестра”, сподели той.
Заплатите на медицинските сестри в училищата варират между 350 и 400 лв. Лекарите взимат между 700 и 800 лв. Поради недостига на кадри, се предвижда всички учители в страната да бъдат обучени как да оказват първа помощ.
Работодателите се заканиха, че ще поискат заплатите на медицинските сетсри и лекарите в родните училища да бъдат увеличени.