Нов метод за лечение на хепатоцелуларен карцином се прилага в столична болница

hepatoПациенти с първичен чернодробен карцином могат да се възползват от нов метод за лечение в болница „Св. Иван Рилски“ в София, при който се прекъсва кръвоснабдяването на тумора. „Той се прилага при около 70% от болните с такова онкологично заболяване в Италия, а от 4 години и в нашата болница”, каза д-р Станимир Сираков от екипа на болницата.

При този метод, се прониква до съдовете, които „хранят“ тумора, и в тях се поставя шокова доза химиотерапевтик – около 100 пъти по-концентрирана, отколкото при обичайното лечение.

След това въпросните съдове се запушват. По този начин туморът страда от цитостатика и умира с времето, защото спира да се храни, понеже кръвоснабдяването се прекъсва, обясни д-р Сираков.

Методът обаче може да се прилага само при паиенти с хепатоцелуларен карцином. Другите видове тумори на черния дроб не са толкова богато кръвоснабдени и нямат толкова добра самостоятелна съдова мрежа, за да се повлияят достатъчно от такъв тип лечение, допълни докторът.

Резултатите от метода са повече от обнадеждаващи – половината от пациентите постигат над 5-годишна преживяемост, при положение, че оставени без лечение живеят между 6 месеца и година. Много добре се повлияват от новия метод пациенти, които нямат шанс за хирургично лечение – с т.нар. мултифокална форма или тумори, разположени в двете половини на черния дроб, каза д-р Сираков. Другата алтернатива за тези пациенти е чернодробна трансплантация, но листите на чакащи за присаждане на органи у нас са дълги.

В лечебното заведение отчитат 11 пациенти, които живеят вече 4 години след манипулацията и до момента нямат нови лезии. Поради тази причина, лекарите вярват, че новият метод би трябвало да се прилага при повече пациенти. Само за миналата седмица 7 души са преминали това лечение в столичната болница.

Д-р Станимир Сираков обясни, че този метод, за момента се прилага само в болница „Св. Иван Рилски“, но се надява, че съвсем скоро ще се прави на повече места. Специалистът уточни, че лечението се поема от здравната каса, а пациентът доплаща само за закупуването на цитостатика, който е на стойност 70-80 лв.