Гост на Medical News е Игор ван Асше (на снимката), директор на голяма белгийска компания за набиране на медицински сестри. С него разговаряме за мотивите на сестрите да заминават за чужбина и за условията на работа в белгийската здравна система
Здравейте г-н ван Асше. Бихте ли ни споделили кога и защо беше създадена компанията Ви?
Здравейте, благодаря Ви за възможността да споделя няколко думи пред Вашата аудитория и най-вече пред медицинските сестри в България.
Започнахме работа 2008 година с цел да помагаме на медицинските сестри да намерят мечтаната за тях работа в Белгия. Работим като посредници между сестрите и болниците като се стараем да намираме работни позиции според изискванията на кандидатите.
Медицински сестри от кои държави набирате на работа и имате ли опит със сестри от България?
Предпочитаме медицински сестри от Европейският съюз поради няколко причини, една от които е разпознаването и зачитането на дипломите им. Имаме установен опит с повечето страни от Централна и Източна Европа. Забелязали сме, че болниците, с които работим са много доволни от сестрите от Полша, Румъния и България, поради факта, че повечето от тях имат много голям опит и даже някои от тях с лекота извършват манипулации, които в Белгия се водят лекарски. Сестри от България, с които сме работили, дори споделят, че работата в белгийските болници за тях е много по-спокойна и ненатоварваща от тази в родината им.
В момента проучваме нови пазари като Гърция и Португалия, понеже напоследък, там има много безработни сестри.
Защо според Вас сестрите решават да заминат на работа в чужбина?
Парите играят основна роля. Например една медицинска сестра в Белгия получава 10 – 15 пъти по-висока заплата отколкото в България.
Но има и други причини за заминаване на работа зад граница – някои сестри искат да намерят по-добро бъдеще за децата си, други пък не виждат перспектива в собствената си държава. Имали сме и случаи, при които сестри търсят услугите ни, понеже не могат да си намерят работа у дома. Някои пък искат да имат работа с по-малко отговорности и задължения отколкото в страната си. И това наистина е така, сестрите в Белгия работят много по-малко и работата им далеч не е толкова стресираща и отговорна, колкото в България или в Румъния. Така поне са ни разказвали наши клиентки…
Общо взето лошите перспективи за бъдещо развитие и лошият жизнен стандарт са основните аргументи за търсене на работа в чужбина.
Колко време отнема намирането на работа в Белгия?
Намирането на работа и одобрението отнемат около три месеца. През този период сестрите трябва да изучат основите на местния език – френски или фламандски. Компанията ни осигурява безплатен езиков курс, като кандидатите трябва за 3 месеца да стигнат до изискваното минимално ниво. След това следват още 3 месеца през които освен езика сестрите ходят на стаж и в болницата, където ще работят. През този период те получават стипендия. Компанията предлага всякакъв тип подкрепа на кандидатите напр. административна помощ, допълнителни езикови курсове, намиране на апартамент, здравно застраховане и др.
Какви са изискванията Ви към кандидатите?
Преведена и легализирана диплома, средно ниво (В1) на някой от следните езици – английски, немски или френски, поне 2 години опит като медицинска сестра в клиника и разбира се желание за работа в Белгия.
Къде сестрите могат да получат повече информация за Вас?
Медицинските сестри могат да намерят актуални работни предложения за работа в Белгия на сайта www.medpharmjobs.com, а защо не скоро и на Вашия сайт.
Също така, сестрите могат да заповядат на медицинското кариерно изложение MedPharm Careers на 22.09 в Гранд Хотел София, където могат да получат допълнителна и по-подробна информация.