Жена се събуди след 42-минутна клинична смърт

vanessaЛекари върнаха към живота австралийка на 41 години след 42 минути клинична смърт, през които са ѝ правили сърдечен масаж, съобщи АФП.

Ванеса Танасио (на снимката) била докарана по спешност в болница в Мелбърн миналата седмица след спиране на сърдечната дейност заради запушена артерия. Малко след приемането ѝ тя е обявена за мъртва. Лекарите използвали външния сърдечен компресор „Лукас 2“, за да може да се оросява мозъкът, докато кардиологът Уоли Ахмар отворил артерията, за да я отпуши. След като било възстановено преминаването на кръв през артерията, сърцето започнало да бие нормално.

Кардиологът разказа, че няколко пъти е използвал дефибрилатор и е прибягнал до различни медикаменти. Въпреки това той нарича възкръсването на жената „чудо“, защото не допускал, че може да е в толкова добро състояние.

Пациентката преди това не е имала кардиологични проблеми. „Спомням си, че бях на канапето, след това на земята, след това как пристигнах в болницата. След това ми липсват два дни – разказа Ванеса Танасио, която има две деца. – Бях мъртва един час, а по-малко от седмица след това съм в отлична форма. Това е сюрреалистично.“