Днес Асоциацията на студентите медици в България – София (АСМБ–София) и Асоциацията за развитие на медицинската общност (АРМО) излезнаха с обща позиция, изразявайки категоричното си несъгласие и възмущение от решението на Министерството на здравеопазването за отстраняване на декана на Медицински факултет към МУ-София проф. д-р Марин Маринов от състава на съвета на директорите на УМБАЛ „Александровска”. Позицията ще бъде изпратена до д-р Таня Андреева.
Ето и какво гласи и самото становище на студентите по медицина и младите лекари от двете сдружения:
„Деканът на МФ винаги е бил в ръководството на най-голямата университетска болница, което е напълно логично с оглед на това, че огромна част от учебната дейност и следдипломното обучение в МУ-София се провеждат в УМБАЛ „Александровска”.
Деканът на МФ е представител не само на институцията на факултета, но и на тази на Александровска болница. Деканът е гарант за интегритета и развитието на академичния състав в болницата и за устойчивото протичане и развитие на учебно-преподавателския процес, осъществяван в нея с хилядите български и чуждестранни студенти, докторанти и специализанти.
С оглед на казаното дотук, изразяваме още веднъж възмущението си от взетото от Министерството на здравеопазването решение и смятаме, че неприсъствието на декана на МФ в съвета на директорите на Александровска болница е потъпкване на институцията на Медицински университет – София и незачитане на гласа на академичната и студентска общност на университета.
Студентите по медицина и младите лекари в МУ-София очакват от МЗ да преосмисли решението си и да възстанови деканското присъствие в съвета на Директорите на УМБАЛ „Александровска” ЕАД. При незачитане на мнението ни сме готови да преминем към ефективни протестни действия.“