МЗ отстрани декана на МФ към МУ-София от борда на УМБАЛ „Александровска“

SONY DSCСлед опита за уволнението на шефа на хасковската болница д-р Славчо Близнаков и промените в съвета на директорите на Онкологичната болница в София, както и връщането на на доц. Илия Баташки начело на Университетската болница в Пловдив, които предизвикаха сериозна реакция на медицинското съсловие, днес Medical News установи, че на 03 юли в Министерството на здравеопазването е взето решение да се извърши подмяна в състава на съвета на директорите на УМБАЛ „Александровска” ЕАД чрез отстраняването на  декана на Медицински факултет към МУ-София, проф. д-р Марин Маринов (на снимката) от състава му. Интересен е факта, че тази новина не беше оповестена в медийното пространство, а от решението са изминали 11 дни.

Това решение на МЗ предизвика бурна реакция в академичните и студентските среди на МУ-София, в следствие на което Академичният съвет, Факултетният съвет на МФ и различни неправителствени организации излизат с позиции с призив за преосмисляне на споменатото решение и за възстановяване на деканското присъствие в съвета на директорите на УМБАЛ „Александровска” ЕАД.

Отстраняването на принципала на факултета е прецедент в историята на болницата се съобщава в обръщението на Факултетния съвет на МФ към министър Андреева.

„През последните десетилетия деканът на МФ е бил неизменно в състава на съвета на директорите на  Александровска болница, в качеството си на представител на институцията и явявайки се гарант за интегритета и развитието на академичния лекарски състав на болницата и за устойчивото протичане и развитие на учебно-преподавателския процес, осъществяван в нея с хилядите български и чуждестранни студенти, докторанти и специализиращи лекари. Независимо от политическата си принадлежност всички досегашни ръководства на здравното министерство са зачитали през последните десетилетия логиката и целесъобразността на тази традиция.” се казва още в обръщението.